Tłumacz niemieckiego

Gdy wpisujemy w sieci frazę “tłumacz niemieckiego” otrzymamy ogrom wyników. Z pewnością wynika to z faktu, że w dobie globalizacji zainteresowanie tłumaczeniami jest wielkie. Internacjonalne korporacje triumfują na globalnym rynku, a ludzie biznesu w kontaktach z obcojęzycznymi klientami sięgają po pomoc profesjonalistów. Samo zagadnienie przekładów jest niezwykle szerokie.
Więc, jakie gatunki translacji możemy wydzielić? Z pewnością podstawowy podział to na te ustne i pisemne. Te pierwsze wykorzystywane są przeważnie podczas debat czy zebrań. Są trzy podstawowe ich rodzaje, warianty – pierwsze to tłumaczenie symultaniczne. Dla translatora jest to szczególnie wymagające zadanie. Polega bowiem na wysłuchaniu wypowiedzi i błyskawicznym tłumaczeniu. Do tego rodzaju tłumaczeń stosuje się profesjonalną aparaturę. Dlatego tłumaczenia symultaniczne należą do tych najdroższych. Każde biuro o odpowiedniej renomie winno takim technicznym zapleczem dysponować.
Drugim typem jest przekład konsekutywny. To tylko odrobinkę łatwiejsze zadanie – tłumacz wykonuje swoją pracę dopiero po wysłuchaniu całej wypowiedzi prelegenta. W temacie przekładów pisemnych, odróżniamy również parę rodzajów. W zależności od swoistości tekstu, priorytetowe są różne kwestie. W przypadku tłumaczenia literatury, tłumacz powinien wykazać się zręcznością we władaniu słowem, ponieważ w tym przypadku przekład oznacza w zasadzie tworzenie tekstu od podstaw. Biegłość odszyfrowywania intertekstualnych nawiązań i nadzwyczajnie bogate słownictwo, to całkowicie fundamentalne umiejętności. Sytuacja odmienna jest w wypadku tłumaczeń technicznych.
Poza perfekcyjną znajomością języka, wymagana jest ogromna wiedza w danej dziedzinie. Przykładem takiego wymagającego przekładu są na przykład tłumaczenia lekarskie lub naukowe. Jak wysokie są ceny? Wystarczy wyszukać hasło “tłumacz włoskiego”, by się łatwo przekonać.

Advertisements